Irodai számítógép építésekor futottunk bele egy Windows telepítés problémába, amiről most szeretnénk írni néhány gondolatot, egyben reméljük, hogy valamennyire hasznos is lesz azoknak, akik elakadnak egy hasonló helyzetben.

A körülmények

A számítógép összeállításakor szempont volt az adatok biztonságos tárolása ezért az a döntés született, hogy két lemez használatával egy RAID1 tömböt hozunk létre az operációs rendszer használatához és az adatok tárolására.

Mi a RAID?

Túl sokáig nem taglaljuk a témát, interneten sok leírást lehet találni például a wikipédián.

A RAID, azaz Redundant Array of Inexpensive/Independent Disks a gyakorlatban lemezek tömbbe való szervezése, ahol a cél lehet a sebesség növelése, a redundancia vagy ezek kombinációi.
A lemezek irási/olvasási sebességét a RAID0 tömb használatával lehet növelni, de figyelembe kell venni, hogy itt nincs hibatűrés, tehát akár egy lemez meghibásodása esetén is adatvesztés lesz a végeredmény.
RAID1 tömb létrehozásához minimum 2 lemez szükséges, az adatok tükrözésre kerülnek, így a két lemez tartalma szinkronban van. Egy lemez meghibásodásakor nem történik adatvesztés, cseréjével pedig a tömb újraépíthető.

Intel RAID1 illusztráció

Intel RAID beállítása

Ahhoz, hogy a tömböt létrehozzuk, a rendszer indításakor az UEFI beállításokba kell belépni, és engedélyezni kell a VMD-t, majd a beállítások mentése és újraindítás után ismét az UEFI-be kell lépni. A VMD engedélyezésével az Intel Rapid Storage Management beállításain belül a lemezek láthatóvá válnak. Most már létrehozható a kívánt RAID tömb, esetünkben a tükrözött (mirror), ahol két lemezt fogunk felhasználni. Ezzel a gépet és lemezeket felkészítettük a telepítésre.

Windows telepítés

Az operációs rendszer telepítőjét létrehozhatjuk a Microsoft oldaláról letölthető Media Creation Tool-lal, ehhez szükség lesz egy minimum 8GB méretű adathordozóra.

Mondhatnánk, hogy ezzel készen állunk, de szükségünk lesz az Intel RST illesztőprogramjára, hogy a telepítő “felismerje” a RAID kötetet. Valószínűleg az alaplap gyártói támogatás oldalán meg is találhatnánk ezt, viszont mi közvetlenül az Intel oldaláról töltöttük le a legfrissebbet. (SetupRST.exe néven, 11-13. generációs Intel Core Processzorokhoz.)

Windows telepítés - A Windows telepítő nem ismeri fel a RAID1 lemezeket

A letöltést követően a telepítőfájlból ki kell tömöríteni azokat a fájlokat, amik a Windows telepítésénél szükségesek. Nyissunk egy rendszergazdai terminált, navigáljunk a Letöltések mappába, majd a következőt parancsot futassuk le:

./SetupRST.exe -extractdrivers SetupRST_extracted

Ennek hatására a fájlok a SetupRST_extracted mappába kerülnek. Ezeket a fájlokat másoljuk fel a telepítő pendrive gyökérkönyvtárába, és indítsuk el a telepítést. Amikor a „Hová szeretné telepíteni a Windowst?” ablakhoz ér a folyamat, valószínűleg a telepítő nem fog találni olyan lemezt, amire a telepítést el tudná végezni. Az „illesztőprogram betöltése” opciót választva betallózhatjuk a korábban kicsomagolt illesztőprogramokat, ezzel a Windows már felismeri a tükrözött meghajtókat. Ettől a ponttól a telepítés már a szokásos módon zajlik tovább.
Amikor a rendszer készen áll a használatra telepítsük a SetupRST.exe fájlt. Újraindításkor optimális esetben telepítésre kerül az Intel Optane memória – és tárhelykezelés kezelőprogram is a Microsoft Store-ból.

Share This