Számítógép építése

Izgalmas megrendelés érkezett szervizünkbe – számítógép építését végeztük el egyedi igények alapján.

Mik voltak az egyedi igények?

Ügyfelünk megbízható és időtálló irodai konfiguráció összeállítását kérte tőlünk, figyelmet fordítva az adatok biztonságos tárolására.

Milyen hardvert választottunk?

Az egyeztetés során Dell Optiplex 7010 MiniTower gépeket is javasoltunk, amihez a gyártó 3 év ProSupport és helyszíni garanciát vállal.  Ügyfelünk az egyedi gép építése mellett döntött, amit a következő alkatrészekből állítottunk össze:

Számítógép építése - számítógép alkatrészek

Hogyan választottuk ezeket az alkatrészeket?

Az igények alapján üzleti Asus alaplapot választottunk, monitorozható, megbízható, a legújabb technológiákat is támogatja.
Az Intel 13. generációs I5-ös processzora irodai felhasználásra valószínűleg évekig elegendő számítási kapacitással bír majd, és annak ellenére, hogy gyárilag hűtővel érkezett, ezt egy hatékonyabbra cseréltük. Bekapcsolt állapotban a hőmérséklet és a zajterhelés is elég meggyőző volt.
16 GB DDR5 memóriát is raktunk a gépbe, véleményünk szerint a felhasználás során elegendő lesz.
Az érdekesség az SSD meghajtókkal kapcsolatos, ahol egy RAID1-es tömb beállításával gondoskodtunk az adatok redundáns tárolásáról.
A 650W-os moduláris tápegység bőven kiszolgálja a konfigurációt, és a ház is kellően visszafogott irodai környezethez.

Üzembe helyezés, RAID, működés

Az operációs rendszer telepítése nem a szokásos módon zajlott a RAID1-es tömbbe szervezett lemezek miatt. Erről részletes leírást ezen a linken lehet olvasni. A rendszer frissítése és az illesztőprogramok telepítése után meglepődve konstatáltuk, hogy az Intel Optane Memory and Storage Management segédprogram a Windows 11 értesítési központjába nem tudja leküldeni a RAID tömb állapotával kapcsolatos információkat. További nehezítő körülmény, hogy az email alapú értesítés beállításánál az SMTP szerver autentikációs adatait sem lehet megadni. Szerencsére egy email relay programmal ezt a problémát sikerült áthidalni.

Hiba esetén lehetséges az adatmentés?

Minden felhasználó rémálma, hogy a féltve őrzött adatai megsérülnek, vagy akár teljes egészében elvesznek.
A RAID1 tömb esetén ha csak az egyik lemez (esetünkben SSD) hibásodik meg, jó eséllyel a hibás lemez cseréjével a RAID tömb újraépíthető. Optimális esetben ez a folyamat automatikusan pár óra alatt le is zajlik.
A hardveres hiba mellett a szoftveres összeomlás okozhat fejtörést, de mindenképp megemlítendő a különböző zsarolóvirusok által okozott károk, amiket hatékony védelmi szoftverrel is sokszor nehéz kivédeni, és itt sajnos az „emberi tényező” is gyakran szerepet játszik.
Azt szoktuk javasolni, hogy mindig a legrosszabb lehetőségre készüljünk fel, és az igazán fontos adatokról rendszeresen készítsünk biztonsági mentést külső meghajtóra, hálózati tárolóra (NAS-ra), felhőbe stb. Ha a mentés fizikailag is más helyen érhető el, az csak plusz biztonságot nyújt. Amennyiben erre nincs lehetőség, érdemes adatmentés szolgáltatást igénybe venni.

Záró gondolatok

Joggal merül fel a kérdés – ha a gyártó által kibocsátott alkalmazások nem az elvártnak megfelelően működnek, mi értelme ennek az egésznek?

Azt be kell ismernünk, hogy alapvetően egy „desktop”, azaz asztali számítógépet állítottunk össze, és nem „szervert”. Ugyanakkor ez a megoldás költséghatékonyabb, mint  azonos teljesítményű, hardveres RAID vezérlővel ellátott munkaállomás vagy szerver beszerzése.

Share This